Bush dla „Gazety”

Gazeta Wyborcza nr 141, wydanie z dnia 23/11/1989, str. 1

We wtorek, 21 listopada prezydent George Bush udzielił tzw. wywiadu przy okrągłym stole przedstawicielom 10 gazet z różnych krajów. W wywiadzie uczestniczyli dziennikarze następujących pism: „Izwiestia” (ZSRR), „Magyar Nemzet” (Węgry), „Financial Times” (Wielka Brytania), „Handelsblatt” (RFN), „Yomuri Shimbun” (Japonia), „Toronto Globe and Mail” (Kanada), „Sunday Times” (Malta), „Il Sole 24 Ore” (Włochy), „Le Figaro” (Francja) oraz korespondent „Gazety Wyborczej”, którego pytanie brzmiało:

Czy w obliczu przemian zachodzących w bloku wschodnim byłoby możliwe i korzystne dla USA zmniejszenie wydatków wojskowych i zwiększenie pomocy ekonomicznej dla tych krajów, by w ten sposób wesprzeć dokonujące się w nich reformy?

Wpierw o Polsce. Chcemy jej pomóc. Już pomagamy. Będziemy pomagać wespół z naszymi sojusznikami – powiedział prezydent. – Rozmawiałem z większością z nich. Liczę na wspólne zainteresowanie waszym sukcesem ekonomicznym.

Na pytanie czy nie moglibyśmy jednostronnie obciąć naszych wydatków obronnych, by przeznaczyć więcej pieniędzy na rozwój Europy Wschodniej, odpowiadam — nie. Nie zrobię tego, ale będziemy dyskutować z sojusznikami nad zasadnością utrzymywania dotychczasowego potencjału obronnego w obliczu przemian na świecie.

Sądzę, że kraje wschodnio-europejskie zmierzające ku demokracji liczą na NATO jako na wiarygodną instytucję. Gdybyśmy jednostronnie dokonali cięć, stałaby się mniej wiarygodna. O ile wiemy, Związek Radziecki przeznacza na obronę około 17 procent dochodu narodowego. To przerażające. To ogromny ciężar dla gospodarki borykającej się z takimi trudnościami. Spróbujemy udowodnić przywódcom tego państwa, że ograniczenie wydatków obronnych nie zmniejsza ich bezpieczeństwa. Gdy uwierzą, że Zachód im nie zagraża, wtedy dopiero nastąpi w skali świata przemieszczenie środków ze zbrojeń na pomoc dla innych krajów.

Ernest SKALSKI


Podpisałem niesłusznie, bo to nie jest mój tekst, tylko notatka – wyciąg z konferencji prasowej, zrobiony przez jakieś ogniwo kancelaryjne Białego Domu. Nam, dziennikarzom powiedziano, że mamy nie nagrywać, nie robić zdjęć, nie robić notatek. Dostaniemy gotowca i oto on.

Ad meritum. Dziś, przy tym co robi Putin, pomysł ograniczenia wydatków na zbrojenia NATO i Ameryki byłby absurdalny. Ale wtedy mieliśmy wprawdzie ZSRR, ale w nim rządził Gorbaczow. Wydawało się – w każdym razie mnie – że zimna wojna się kończy, a widmo gorącej znikło bezpowrotnie.

George Herbert Walker Bush okazał się politykiem przewidującym. Był jednym z tych republikanów, na których „głosowałem” dopóki mi nie spieprzył Ameryki Trump. Taki mój dodatek do epitafium.

Okoliczności i organizacja tego wywiadu wydaje mi się ciekawa, lecz nie do tego stopnia, żeby to opisywać i zaprzątać uwagę PT Czytelników SO. Może kiedyś we wspomnieniach, do których się przymierzam od paru lat. Na razie mam tytuł; „Bajzel”.

ES

Print Friendly, PDF & Email