Telewizja pokazała (480)

Pani nauczycielka od zajęć artystycznych w podstawówce, która kiedyś pokazywała dzieciom na lekcji zdjęcia martwych płodów, teraz rozwija ich edukację. Ostatnio puściła dzieciom na YouTube piosenkę Lecha Makowieckiego “966”, po czym kazała im ją odśpiewać na głos. Za swój występ wszyscy dostali ocenę bardzo dobrą. Oto słowa piosenki:

Przetrwaliśmy czas rozbiorów, i brunatne zło.
Komunistów i lewaków. Genderowe dno.
Od dżihadu ocalimy świat kolejny raz.
Tylko Panie miej w opiece nas!

* * *

Charakter i rozum rzadko chodzą w parze, a w przypadku posłów i wysokich urzędników państwowych zwykle nie dochodzą do głosu, bądź ulegają kunktatorstwu. Przede wszystkim nie chcą oni narazić się wyborcom. Dlatego warto przypominać chwile, kiedy tacy ludzie okazali charakter.

Nie przepadam za Romanem Giertychem i nieraz opisywałem jego obrzydliwe zachowania. Ale to on miał odwagę sprzeciwić się, kiedy cały sejm głosował za udziałem Polski w inwazji na Irak. Najwyższe władze, wtedy lewicowe, poparły to (mają u mnie nieusuwalną plamę), dodając hasła typu „za naszą i waszą wolność” czy snując perspektywy dostępu do ropy naftowej i zysków polskich firm działających po zwycięstwie w Iraku. A większość obywateli była za udziałem Polski w tej interwencji (taki jest „suweren”!).

Kiedy państwo polskie w 2009 r. za czasów rządów Platformy i PSL przegłosowało ustawę „dezubekizacyjną”, która wprowadzała odpowiedzialność zbiorową dla byłych pracowników służb, nie oskarżonych o żadne konkretne zbrodnie, sejm to przegłosował, a Trybunał Konstytucyjny pod przewodem prof. Rzeplińskiego to przyklepał.

Kiedy znowu za rządów PO-PSL sejm przegłosował ustawę Gowina „o bestiach”, pozwalającą zamykać bez sądu ludzi, którzy już odsiedzieli swoje wyroki, przeciwko głosowały tylko trzy osoby: Wanda Nowicka, Ryszard Kalisz i Przemysław Wipler. Reszta była za (wstrzymali się posłowie Twojego Ruchu). Ustawę podpisał prezydent Komorowski i przyklepał Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem prof. Rzeplińskiego.

Te ostatnie dwa fakty przypomniał ostatnio Andrzej Rozenek. Przytoczę fragmenty jego rozmowy z prof. Moniką Płatek, która sprzeciwiała się i sprzeciwia ustawie „o bestiach”.

Kto trafia do Gostynina? [Tam przetrzymywane są „bestie”, czyli ludzie teoretycznie zagrażający tym, że po wyjściu na wolność będą dalej zabijać]

Podam przykład. Pan Zdzisław dostawał wyroki za znieważanie funkcjonariuszy publicznych. Liczne wyroki. Prawdopodobnie jest zaburzony. Wielokrotnie powtarzał te same czyny, obrażał funkcjonariuszy, naruszał ich godność. W pewnym momencie wyroki mu się zsumowały. Odsiedział. Po wyjściu trafił do Gostynina. Nikogo nie zabił, nie ma pociągu do chłopców ani do dziewczynek. 11 stycznia 2017 r. Sąd Najwyższy uchylił środek w postaci umieszczenia pana Zdzisława w ośrodku w Gostyninie. 7 kwietnia Sąd Apelacyjny w Katowicach z powrotem przywrócił ten środek. Między styczniem a kwietniem 2017 r. Zdzisław nadal przebywał w Gostyninie.

Długo pan Zdzisław będzie jeszcze siedział w Gostyninie?

On nie siedzi, nie jest też osadzony, bo nie jest w więzieniu. Jest umieszczony. Taki nowy termin.

To jest więzienie czy szpital?

To jest ośrodek leczniczy. Podlega Ministerstwu Zdrowia. Jak szpital psychiatryczny, tylko gorzej.

Aby sąd mógł wypuścić osobę tam przebywającą, muszą odpowiednią opinię wydać psychiatrzy i psycholodzy. Który z nich zaryzykuje opinię, że jest małe prawdopodobieństwo, że „umieszczony” popełni po wyjściu przestępstwo?

Kiedy oczyma wyobraźni widzę, jak opozycja obala PiS, to nie odczuwam radości że tacy ludzie którzy głosowali za powyższymi ustawami, wrócą do władzy.

* * *

Andrzej Koraszewski przytoczył (komentarz) przygnębiającą statystykę:

– blisko 40% Polaków nie rozumie tego co czyta, a kolejne 30% rozumie, ale w niewielkim stopniu (dane OECD)
– co dziesiąty absolwent polskiej podstawówki nie potrafi czytać (raport PISA)
– 10 mln Polaków (1/4) nie ma w domu ani jednej książki
– co szósty magister w Polsce to analfabeta funkcjonalny (OECD)
– 6,2 mln Polaków znajduje się poza kulturą pisma (czyli nie przeczytało NIC – nawet artykułu w brukowcu)
– Polska ma 16 laureatów Nobla – Niemcy 102
– Polak kupuje średnio półtorej książki rocznie, Czech – 14
– 40% Polaków myli się czytając rozkład jazdy czy mapę pogodową (PISA)
– w zasadniczych szkołach zawodowych analfabeci wtórni stanowią ok. 30%

Mam wrażenie, że nasze media już dawno dostosowały się do takiego odbiorcy.

Pytanie: dlaczego mimo tego Polacy są najlepsi na świecie? I która partia najlepiej nas reprezentuje?

* * *

Nowy Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, wprawdzie nie ma wymaganego pięcioletniego doświadczenia w pracy z dziećmi lub na ich rzecz, ale ma inne zalety. Podkreślono fakt, że ma dwójkę dzieci, więc temat nie jest mu obcy. Poza tym jest absolwentem KUL, gdzie ukończył prawo i prawo kanoniczne. W latach 2005-2016 był adwokatem przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. A przez dwa lata był dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich, gdzie sprawował nadzór nad zakładami poprawczymi, sądami rodzinnymi i schroniskami dla nieletnich. Wtedy wystąpił z propozycją obniżenia wieku, od jakiego można karać nieletnich – z 13 do 10 lat.

Widać, że jak w przypadku dyrektora stadniny w Janowie Podlaskim, który zastąpił wyrzuconego przez PiS fachowca, ta nowa praca może stać się jego hobby.

* * *

Ciekawe, że nikt nie ogłosił konkursu na najlepsze uczczenie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wtedy może i marsze byłyby lepiej pomyślane, a może – kto wie? – ktoś by zaproponował coś sensownego. W każdym razie inne kraje są przepełnione radością z tej okazji, do tego stopnia, że nawet zapominają o swoich podobnych uroczystościach.

Bardzo ciekawy sposób uczczenia 100-lecia wymyślił ktoś w wojsku (ktoś skromny, bo nie chce się przyznać, mimo że uradowani żołnierze go poszukują). Otóż kapelan polskiego kontyngentu w Afganistanie będzie pielgrzymował tam po całym kraju z relikwiami świętego Jana Pawła II. Odwiedzi wszystkie bazy wojskowe, w których stacjonują polscy żołnierze, a także żołnierze sił koalicyjnych. Na pewno nie mogą się tam już doczekać księdza, podobnie jak miejscowa ludność. Wzmocni to także obronność armii afgańskiej, co jest głównym zadaniem stacjonujących w Afganistanie polskich żołnierzy.

Niektórzy internauci nie potrafią docenić tej wspaniałej inicjatywy. Piszą na przykład:

„Kiedy ktoś wpadnie na pomysł, aby zacząć budować kościoły w każdej afgańskiej wiosce? Morawiecki zapowiedział chrystianizację Europy, ale widzę, że mają rozmach”

„Z relikwiami katolickimi po islamskiej ziemi to będzie czysta prowokacja i zachęta do agresji”.

Ale jak inaczej ludzie na świecie dowiedzieliby się, że Polska jest już niepodległa?

* * *

Co się gdzieś zdarzy jakieś draństwo to ludzie porównują jego autorów do zwierząt. Tymczasem wbrew przysłowiom, np. „człowiek człowiekowi wilkiem”, zwierzęta nie przejawiają nawet w części takiego draństwa jak ludzie. A dzięki temu, że telewizja nie ma czym zapchać programu, oglądamy od czasu do czasu przykłady rozczulającego zachowania zwierząt.

Poniżej przykład zachowania, który powinni stale mieć przed oczami politycy:

C:\Users\Piotr\Pictures\Na 1 kwietnia\po ludzku.jpg

* * *

Media stale psują mi humor. Wystarczy, że usłyszę lub przeczytam: Błaszczak – minister (brr!), Sasin – minister (!), Macierewicz – minister (!), Zalewska – minister (!), Ziobro – minister (!), Czarnecki – poseł (!), Przyłębska – prezes (!). A reszta też nie poprawia mi humoru. Jak do tego doszło?! Gdyby chociaż siedzieli cicho, ale oni się stale wypowiadają. Gdybym był wielkim reklamodawcą, to bym postawił warunek, aby reklamy moich produktów czy usług pojawiały się w telewizji co najmniej dwie godziny przed i dwie godziny po pojawieniu się tam polityków.

Minister (!) i wicepremier (!) Piotr Gliński wypowiedział się w typowo pisowski sposób, oskarżając przeciwników o to co PiS robi stale:

Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczyć, delegitymizować, mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzić do nas obrzydzenie”.

Gdybyśmy nie wiedzieli, kto to mówi, moglibyśmy pomyśleć, że to powiedział jakiś polityk opozycji, do której Kaczyński zwracał się jako do ludzi drugiego sortu, kanalii itp.

W kraju i zagranicą oburzenie na wypowiedź Glińskiego. Ale czy ta buta i pogarda wobec przeciwników odbiegają tak bardzo od wypowiedzi polityków poprzednich rządów postsolidarnościowych?

Weźmy młodego (jeszcze niedawno) i zdolnego polityka Platformy, byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Przypomnę trzy jego wystąpienia podobne do pisowskich, choć z mniej chamskim słownictwem.

– Kiedy po odmowie Polski przeprowadzenia przez nasze terytorium gazociągu z Rosji do Niemiec (z ominięciem Ukrainy), kraje te postanowiły poprowadzić gazociąg przez Bałtyk, porównał ich umowę do paktu Ribbentrop-Mołotow.

– Co pewien czas wygłasza pogląd o konieczności zburzenia Pałacu Kultury i Nauki, bo dla niego jest to symbol stalinizmu. Tu różni się z Macierewiczem tylko tym, że Macierewicz chciałby w miejscu po Pałacu postawić obelisk ku czci wojska polskiego, a Sikorski widziałby tam park.

– Kiedy Litwa wymagała od swoich obywateli, w tym Polaków, znajomości języka litewskiego na maturze, min. Sikorski surowo skrytykował posunięcia władz litewskich wobec polskiej mniejszości i zagroził konsekwencjami. Wyobrażają sobie Państwo podobne posunięcie ze strony kanclerz Angeli Merkel w obronie obywateli Polski narodowości niemieckiej?

Jakoś nie czekam na jego powrót do władzy.

* * *

Czesław Kiszczak opowiadał kiedyś o spotkaniu w Moskwie w gronie podobnych jak on wojskowych. Były to chyba lata 60., może 70. Mówili m.in. o NRD i późniejszy I sekretarz KPZR Andropow powiedział o sytuacji jaką sobie wyobraża, że tłumy NRD-owskich Niemców pójdą na mur berliński i go zburzą, a wojsko ani policja nie będą przecież wtedy interweniować. To było na wiele lat przed zburzeniem muru.

Teraz trudna sytuacja panuje na granicy Meksyku i USA, gdzie tysiące imigrantów – uciekinierów z krajów Południowej Ameryki – próbują dostać się do USA w nadziei znalezienia tam pracy i ucieczki od ucisku i beznadziei w swoich krajach. Trump już straszył użyciem siły i zezwoleniem wojsku na strzelanie. Ale jeśliby to uczynił, to pozytywny obraz USA zostałby pogrzebany na lata. Jeśli ich wpuści, to następstwem będzie wielka fala imigrantów ze wszystkich możliwych krajów. Co zrobić? To prawdziwy „problem szyszki”. (Przypominam: problem polega na tym, żeby komuś włożyć w tyłek dojrzałą szyszkę i wyjąć. Rozczapierzoną stroną nie da się jej włożyć, a gdy się włoży drugą stroną to nie da rady jej wyjąć. Polecam to zadanie umysłowe. Sam wymyśliłem jedno rozwiązanie, a znam ludzi, którzy wymyślili inne. Ale czy polityków stać na myślenie i rozwiązywanie problemów?)

Nadeszła pora na ustanowienie porządku światowego, gdzie silni nie będą gnębili i wyzyskiwali słabszych, a bogate kraje udzielą pomocy biedniejszym. Ale nikt nie jest na to przygotowany. Ludzkość reaguje, a i to nie zawsze, gdy ma nóż na gardle, a przeważnie, gdy już nóż uszkodzi gardło. Wojny niczego nas nie nauczyły, choć po każdej wielkiej wojnie spodziewano się przypływu mądrości i szlachetności ludzi.

Politycy typu Trumpa czy – uczciwszy proporcje – Kaczyńskiego nie rozumieją istoty i korzyści współpracy.

Jest taka przypowieść buddyjska o ludziach przebywających w piekle. Siedzą oni wokół kotła z zupą, przykuci zarówno do miejsca jak i do bardzo długich łyżek. Łyżki są tak długie, że nie udaje się podnieść zupy do ust. I ci ludzie cierpią głód, mimo że siedzą przy pożywieniu. Ale w sąsiedniej sali rozwiązano ten problem. Tam każdy nabiera zupy swoją łyżką i karmi człowieka siedzącego naprzeciw.

Doświadczenie naszej cywilizacji wskazuje, że jesteśmy wciąż skazani na siedzenie w pierwszej sali.

PIRS

Print Friendly, PDF & Email
Oznaczone jako