Koszt wolnego dnia

Jak donosi Wirtualna Polska, koszty dodatkowego święta narodowego są poważne.

12 listopada z perspektywy gospodarki? Z każdą minutą kurczy się o 4,5 mln zł. Z każdą sekundą polskie PKB omija 75 tys. zł. Firmy stoją, pracownicy odpoczywają, gospodarka traci. Fabryki nie działają, sprzedaż nie funkcjonuje, PKB nie rośnie. W wielu miejscach towarów nie będzie komu odebrać. Efekt zobaczą wszyscy. Przykład? Na sklepowych półkach we wtorek może być mniej produktów. Transportowcy już liczą, że każdy nieprzejechany w poniedziałek kilometr to 4 zł zarobku mniej. I mówią wprost: 500 km postoju jednego kierowcy to około 500 euro w plecy.

Branża transportowa i motoryzacyjna straci nawet 1,7 mld zł. Przemysł i produkcja – może stracić nawet do 1,6 mld zł. Rolnictwo – 169 mln zł straty. Branża finansowa – 600 mln zł mniej.

Jak wynika z szacunków money.pl 12 listopada dla wielu branż to naprawdę problematyczny dzień.

Co ciekawe, twórcy pomysłu sami nie są pewni, ile straci gospodarka. I przyznają wprost, że liczenie tego było skomplikowane. “Analiza wpływu wprowadzenia dnia wolnego od pracy na poziom produktu krajowego brutto jest bardzo skomplikowana” – przyznali szczerze w jej uzasadnieniu. “Dostępne dane nie pozwalają na proste wyodrębnienie skutku, jaki dla PKB miałoby zmniejszenie dni roboczych w roku o jeden” – napisali.

Mimo to autorzy ustawy przedstawili wyliczenia, zakładające, że jeden dzień wolny od pracy powoduje spadek produkcji sprzedanej w miesiącu średnio o 2,5 proc., czyli o 0,2 proc. w skali roku. Przy założeniu, że produkt krajowy Polski wyniesie w tym roku 2 bln zł, daje to 4 mld zł mniejsze PKB.

To jednak bardzo ostrożne szacunki. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski wskazał, że szacunkowe koszty dnia wolnego od pracy dla gospodarki to od 6 do 7 mld zł. Na ten rząd wielkości wskazywały właśnie wcześniejsze szacunki Ministerstwa Pracy w kwestii gospodarczych kosztów dni wolnych od pracy. Resort zakładał, że każdy taki dzień stanowi ubytek 0,3 proc., co obecnie przekłada się na ok. 6,7 mld zł. Money.pl do swoich szacunków przyjął 6 mld zł – i udział poszczególnych branż w PKB Polski.

Kto ucierpi najbardziej? Przemysł i budownictwo. W obu sektorach terminowość to podstawa. A więc każdy dzień jest problemem.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwracała uwagę, że sklepy nie dadzą rady zmienić harmonogramu dostaw i logistyki. Jak wskazano, jest to szczególnie ważne w kontekście dostaw produktów świeżych, które kontraktowane są z dużym wyprzedzeniem.

Wprowadzony na ostatnią chwilę dzień wolny to także poważny problem dla branży transportowej. – Nie mamy jeszcze konkretnych wyliczeń, ile to dokładnie będzie nas kosztowało, ale straty będą – mówił money.pl Euzebiusz Gawrysiuk, przedsiębiorca transportowy i wiceszef Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

– Wszyscy przewoźnicy pracują na kontraktach, mają zorganizowane transporty, załadunki i wyładunki. Mamy samochody w drodze. Wprowadzenie na ostatnią chwilę dnia ustawowo wolnego od pracy poważnie wpływa na naszą pracę – wyjaśnił. – Tryb wprowadzenia tego święta spowoduje rozregulowanie wszystkich harmonogramów załadunku i rozładunku. Dodatkowo 12 godzin postoju, to konkretne straty dla firm. W tym czasie można przejechać około 500 km. To oznacza 500 euro wpływu, których zostajemy pozbawieni – dodaje Euzebiusz Gawrysiuk.

Z kolei Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców zwróciło uwagę, że chociaż kierowcy są wyłączeni z zakazu pracy, to jednak duża część pracowników innych powiązanych branż już nie. Może więc okazać się, że mimo iż ciężarówki dojadą w terminie do magazynów, to nie będzie nikogo, by je rozładować. Naraża to przewoźników na straty związane z niedotrzymaniem kontraktu.

Jeśli kontrahent ma w umowie zapewniony termin na wykonanie usługi, którego naruszenie często skutkuje karami umownymi, to nie będzie go obchodzić czy ktoś danego dnia ustanowił —Andrzej Malinowski — Ustawa potwierdza, że posłowie kompletnie nie rozumieją przedsiębiorców biznesu.

Print Friendly, PDF & Email