AUSCHWITZ-BIRKENAU

Jerzy Klechta - felietony

Tej rocznicy zapomnieć nie można. I nie wolno. I należy wracać do nieludzkich czasów przy każdej okazji. Każdego dnia. Zwłaszcza w Polsce, zwłaszcza wtedy, gdy nasze spojrzenia kierujemy na Oświęcim. Właśnie w Polsce obchodzimy 74 rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Obecna na uroczystości ambasador Izraela w Polsce pani Anna Azari powiedziała:” Zagładę Żydów podczas II wojny światowej wyróżnia to, że była dokładnie zaplanowana, wykonana z przerażającą precyzją, przy użyciu najlepszych wówczas technologii”. 

Piszę ten tekst jeszcze z innego powodu. Bardzo ważnego. Otóż w rocznicę wyzwolenia obozu dostali się na jego teren naziści. Polscy naziści. Sięgający do hitlerowskich symboli. Ich bydlęce wrzaski uświadamiają, że nazizm jest nadal żywy. W grupie bydlęcych stworzeń ludzkich nie zabrakło tego,który dwa lata temu spalił kukłę Żyda. Wykrzykiwał – nazywa się Piotr Rybak – do tłumu: „Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę”.

W Auschwitz naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi. Głównie Żydów. Także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osoby innych narodowości.

Jerzy Klechta

Print Friendly, PDF & Email
Bogdan Miś

Urodzony w 1936 roku dziennikarz popularnonaukowy. Z wykształcenia matematyk. Długoletni wykładowca szkół wyższych.