Sylwester narodowy

Prezes telewizji publicznej, Jacek Kurski, ogłosił, że organizowany przez jego firmę Sylwester w Zakopanem jest sylwestrem… narodowym, przez co pozbawił tego przymiotu inne analogiczne imprezy, zwłaszcza przygotowane przez konkurencyjne prywatne telewizje: TVN i POLSAT, mimo że wszystkie pochodziły z tej samej sztancy rozrywkowej mieszanki, złożonej ze starych i nowych szlagierów, wykonywanych przez popularnych niegdyś piosenkarzy i nowe gwiazdy, ze Sławomirem (miłość w Zakopanem) na czele.

Czemu zatem miały służyć słowa Prezesa, skoro wszędzie było podobnie, bo tak pewnie musi być w tę magiczną noc, gdy gromadzące się na wolnym (mroźnym) powietrzu tłumy i oglądający transmisje telewizyjne domownicy pragną, by wszystko było ładnie, łatwo i przyjemnie i by nie zmuszano ich do nadmiernego wysiłku umysłowego, ani nie zakłócało im zrozumiałego rozrzewnienia i rozluźnienia, wynikającego ze spożycia niezbędnej w tym czasie dawki alkoholu? Jeśli więc Prezes stanowczo mówi, że tylko u niego pojawił się naród, a wszędzie indziej nie wiadomo kto, to znaczy, że pasja dzielenia na swoich i obcych przeniknęła już do wszystkich – wydawać by się mogło najbardziej apolitycznych – sfer naszego życia.

Do grona mentorów w kwestii przynależności do narodu, ku pewnemu zdziwieniu tych, którzy go wcześnie znali, przyłączył się ostatnio minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz, zdefiniowany przez Prezesa wszystkich prezesów, jako eksperyment.

Najwyraźniej, taka kategoryzacja jest dla zainteresowanego bardzo dokuczliwa, toteż zdecydował się zrzucić z siebie to kłopotliwe brzemię i z gorliwością neofity zaczął gromadzić „plusy dodatnie”. Jego ofiarą padł przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, któremu zarzucił, że nie jest reprezentantem Polski – co jest zmanipulowaną wersją tego, że nie był on kandydatem obecnego rządu na to stanowisko.

Co więcej, wypowiedzi Czaputowicza zawierały insynuację, że Tusk jest w rzeczywistości reprezentantem Niemiec, ponieważ ten kraj (obok 26 innych członków Unii), a nie polski rząd, udzielił poparcia dla jego kandydatury. W ten sposób minister wniósł swój wkład do konsekwentnych starań PiS, mających na celu zdyskredytowanie Tuska jako rzekomego reprezentanta obcych, najlepiej niemieckich interesów, obniżającego poziom polskości w Polsce, aby — w rezultacie — utrącić politycznego rywala z realnymi szansami na pokonanie potencjalnych konkurentów w przyszłych wyborach.

Nieustanne wywoływanie podziałów i stygmatyzowanie obcością części społeczeństwa pozostaje w sprzeczności z deklarowanym przez rządzącą prawicę zamiarem działania na rzecz utrwalania wspólnoty narodowej, chyba że się przez nią rozumie tylko niezadowolonych z poprzedniej władzy. Ale rządzący są świadomi, że to może nie wystarczyć i w perspektywie walki przy urnach o władzę starają się kupić wyborców, najczęściej za ich własne pieniądze, jak w przypadku zamrożenia podwyżki za prąd z nieuniknionym zwielokrotnionym wzrostem ceny energii elektrycznej po wyborach, czy – generalnie – prowadząc politykę rozdawnictwa pieniędzy bez rozwiązywania problemów, które w ostrej formie wrócą w późniejszych latach. Apres nous le deluge!

W podzielonym i karmionym nienawiścią społeczeństwie hejt i oszczercze kampanie zmierzają do zniszczenia wszelkich inicjatyw zrodzonych z dobrych intencji jak w przypadku unikatowej w skali międzynarodowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka i podobnych inicjatyw, mających na celu dobro ogółu.

Ważne miejsce w kształtowaniu wspólnoty narodowej zajmuje Kościół, jednak jeśli jest to zaangażowanie jednostronne, wynikające z sympatii do jednej partii, zamiast pojednania przyczynia się do utrwalenia podziałów.

Eugeniusz Noworyta

Print Friendly, PDF & Email